Domů > Jak stonat s COVIDem (z osobní zkušenosti)

Jak stonat s COVIDem (z osobní zkušenosti)

1. Nepanikař - Drtivá většina lidí má jen mírné příznaky (trochu kašel a teplota) a to dokonce i starší a nemocní lidé, takže je pravděpodobné, že i u tebe proběhne v pohodě.

2. Horečku vydrž - U lidí s těžším příznaky jsou běžné vysoké horečky (až ke čtyřicítce), záchvaty kašle, velké bolesti hlavy, kloubů, hlavy, nechutenství, celková slabost, někdy průjmy a zvracení. Horečku a bolest můžete srážet Paraleny (mně zabíral jen Ibalgin a to jen na 2-3 hodiny) i několikrát denně. Někteří lidé doporučují vitamín C a zinek, což jsem bral, ale víc mi pomohly léky na astma, které jsem si navýšil (po konzultaci s mým alergologem).

3. Ať žijí filmy a rádio - V noci jsem nemohl spát, ve tři jsem se vzbudil a jediné, co jsem zvládl, bylo dívat se na filmy nebo poslouchat audioknihy. Pokud jste někdy měli vysoké horečky několik dnů v kuse, tak víte, jak vypadají noci s horečkou a v bolestech.

4. Hygiena - Pokud jste COVID zjistili při antigenních testech, tak vám Hygienická stanice zavolá do dvou dnů. Já byl hygienou vytrasovaný, ale nemocný člověk mi volal o dva dny dřív sám. Hygiena mi zavolala, poslala na testy a až se potvrdilo, že jsem pozitivní, tak mi volali znovu a trasovali mé kontakty. Obvykle hygiena pošle smsku předem s odkazem na web, kde můžete předem vyplnit dotazník, aby hovor s hygienou byl snadnější. O svém onemocnění také musíte informovat lékaře, který vám bude i ukončovat karanténu.

5. Volej přátele - Od chvíle, kdy se člověk nakazí, tak je infekční (i když ještě nemá příznaky), proto se snažte nebýt s dalšími lidmi, i když ještě nemáte COVID potvrzený. Obvolejte své přátele, ať vám mohou nakupovat a navařit. My jsme měli výhodu, že naše kamarádky měly COVID týden před námi a mohly nám vařit i se postarat o děti, protože já s manželkou jsme dokázali jen dojít na záchod.

6. Počítej do deseti - Nejnebezpečnější jsou dýchací problémy. Zkoušejte jednoduchý test: napočítat na jeden nádech do deseti, pokud to nezvládnete nebo vám začnou modrat rty či obličej, tak volejte záchranku.

7. Desátý den byl zlom - Obvykle horečky a bolesti trvají 4-5 dnů, ale u některých lidí trvají příznaky až 10 dnů, pak ale rychle zmizí. Takže vydržte! Já měl vysoké horečky a bolesti 10 dnů nepřetržitě, což bylo malé peklo, ale pak to přestalo.

8. Pozor na den 14. - COVID je zákeřný v tom, že ve chvíli, kdy přestávají horečky a bolesti, tak začnou problémy s dýcháním, což bývá 14. den od nakažení.

9. Kdy volat 155 - Přestože jsou některé nemocnice plné, tak se nebojte volat, určitě vám to zvednou a pomůžou vám. Moje žena se nemohla nadechnout, proto jsem zavolali sanitku, kdy ji hned odvezli, udělali jí rentgen a testy, dali kyslík na dvě hodiny, a zjistili, že plíce jsou v pořádku, takže ještě ten den mohla domů. 155 volejte, když se stav začne horšit z hodiny na hodinu, zhorší se dýchání (počítání do deseti), začnou poruchy vidění, sluchu, rovnováhy, paměti, nebo jdou na člověka mdloby.

10. Fit jako chcíplá rybička - Přibližně 16. den od nakažení se nám konečně ulevilo i líp dýchalo, ale byli jsme zcela vyčerpaní a další týden jsme jen leželi v posteli.

Doporučuji: www.zzshmp.cz/jak-stonat-s-koronavirem nebo mé kázání: https://youtu.be/6ftBnxm72WY