Domů > ŠPEKULOVÁNÍ A KNIHY > Studie o Mormonech

Studie o Mormonech

Zimní olympiáda v americkém městě Salt Lake byla pro mě pozoruhodná nejen skvělými sportovními výkony, ale i nenápadnou propagací Církve Ježíše Krista posledních dnů. Kdykoliv v televizi nebo v rádiu padlo jméno tohoto města, tak ve spojitostí s tím, že je to hlavní město mormonského státu Utah. Myslím, že tato olympiáda byla opravdu geniálním tahem Mormonů. Nikdy sice nezaznělo něco konkrétnějšího o této „církvr", ale když se dnes zeptáte kohokoliv v naší republice, čím je zvláštní stát Utah, tak pravděpodobně odpoví, že tam byla olympiáda, kde jsou nějací Mormoni a že ti Mormoni asi ani nebudou „zlí", když se podíleli na takové krásné a kulturní akci.

Celosvětově se tak zvýšil jejich morální kredit a lidé z nich pomalu ztrácejí strach. Toto je vidět i přímo v Brně. Nejen, že zde postavili vlastní budovu, ale zapojili se do dění města nejrůznějšími aktivitami pro děti a mládež, výukou angličtiny nebo humanitárními aktivitami. Je pravda, že jejich zpívání ve městě, oslovování lidí na ulicích nebo návštěvy přímo v domácnostech jsou přijímány spíše negativně, ale postupně se propracovávají do podvědomí lidí. Jeden misionářský pár se například nastěhoval do paneláku mých známých a rozhovory s nimi jsou velmi zajímavé - vždy působí velmi uhlazeně, laskavě, mile a nesnaží se lidi získat fakty a přímou manipulací jako Jehovisté ale spíš příjemným vystupováním a osobním zájmem. Jejich učení navíc na první pohled vypadá zcela jako křesťanské a oni sami se označují za křesťany, což spoustu lidí může dokonale zmást. Další zajímavou věcí je, že jsou Mormoni (stejně jako Jehovisté) státem uznanou církví. Lidé v naší republice sice ještě stále mají nějaké povědomí o Mormonech, že je to asi nějaká sekta, ale vůbec neví proč, takže se může stát, že když se s Mormony setkají, tak budou ohromeni jejich krásným chováním a sociálním cítěním, vůbec si nevšimnou nebezpečí této sekty a možná jí nakonec podlehnou. Proto jsem se rozhodl, že se pokusím zjistit o nich něco víc a věnuji jim tuto práci.

Oficiální název:

Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů - The Church of Jesus Christ of the Latter-day Saints

Nejpoužívanější symbol:

Anděl Moroni.

Počet členů a misionářů:

Celosvětově má Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů asi 10 000 000 členů a přibližně 60 000 misionářů. V České republice je dnes více než jeden tisíc členů, z toho asi 100 misionářů, což jsou  převážně mladí lidé z USA. Obvykle jsou to absolventi nejznámější mormonské vysoké školy - Univerzity Brighama Younga. Na misii do ciziny jezdí chlapci na 24 měsíců a dívky na 18 měsíců. Podle Mormonů samotných se jejich církev rozrůstá každý rok asi o 400 tisíc členů, což by ji zařazovalo k nejrychleji rostoucím církvím na světě.

Začátek Mormonské církve a její zakladatel Joseph Smith

Smith (1805 - 1844) oznámil v roce 1827 nález zlatých desek, popsaných egyptskými hieroglyfy, na pahorku Cumorah ve státě New York. Tomuto nálezu údajně předcházelo zjevení Boha Otce a Syna roku 1820 v lese při modlitbě. Tehdy mu prý bylo řečeno, že se nemá připojovat k žádné ze stávajících církví, protože jsou všechny odpadlé, ale že to bude on, jehož prostřednictvím Bůh obnoví svou pravou církev. Další zjevení (tentokrát anděla Moroniho) ho dovedlo právě až ke zlatým deskám. Se svým společníkem Oliverem Cowderym tyto zlaté desky překládal, a to tak, že je četl pomocí kamenů urím a tumím, takže pod egyptskými hieroglyfy viděl písmo v angličtině. Jeho společník nesměl na zlaté desky pohledět, proto za plentou pouze zapisoval to, co mu JOSEPH diktoval. Po skončení překladu prý anděl Moroni zlaté desky opět odnesl do nebe, takže dnes nelze ověřit, do jaké míry Joseph Smith „překládal" věrně. Na základě vydání tohoto překladu - knihy Mormon - se roku 1830 ustanovila mormonská církev, dnes vystupující pod názvem Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů.

Mormoni sami o J. Smithovi říkají: „Nebeský otec a Ježíš Kristus se zjevili Josefu Smithovi. Spasitel mu řekl, že se nemá připojit k žádné Církvi, protože pravá Církev již není na zemi. Pravil dále, že učení tehdejších církví jsou Mu "odporná". Počínaje touto událostí nebesa opětně poskytovala další zjevení. Pán si vyvolil nového proroka. A od té doby se nebesa neuzavřela. Prostřednictvím Jeho vyvoleného proroka zjevení neustále přicházejí. Josefovo dílo spočívalo v tom, aby pomohl znovuzřídit pravé evangelium Ježíše Krista."

Kniha Mormon - Další svědectví o Ježíši Kristu

Mormoni o této knize tvrdí, že je to „svazek písem, který doprovází Bibli. Obsahuje plnost evangelia Ježíše Krista. Hlavním účelem této knihy je přesvědčit lidstvo, že Ježíš je Spasitelem a Vykupitelem světa. Kniha Mormon i Bible svědčí o Ježíši Kristu. Prorok Josef Smith se vyjádřil, že "toto jest nejsprávnější kniha na tomto světě a základ našeho náboženství a každý, kdo se bude řídit jejími zákony, sblíží se s Bohem více, než pomocí jakékoliv jiné knihy. (Dějiny Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů 4:467)" Mormoni ve většině svých tvrzení vycházejí z Bible, a tak by se mohlo zdát, že jsou křesťany a oni sami se za křesťany často považují, ale já s tím nemohu souhlasit. To proto, že sice Mormoni Bibli věří, ale mají jen jako doplněk zde zmiňované knihy Moroni. Dalšími základními věroučnými knihami Mormonů jsou: Drahocenná perla (The Pearl of Great Price) a Kniha nauk a smluv (Doctrine and Covenants).

Obsah víry Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů

Myslím, že nejlépe bude, když o mormonské víře nechám promluvit toho nejpovolanějšího a to samotného J. Smithe, který v roce 1842 zformuloval tyto články víry, které ale neobsahují všechny zásady "Církve".

1. Věříme v Boha, Věčného Otce, a v Jeho Syna, Ježíše Krista, a v Ducha Svatého.

2. Věříme, že lidé budou potrestáni za své vlastní hříchy a ne za Adamův přestupek.

3. Věříme, že prostřednictvím usmíření Krista může být spaseno celé lidstvo, poslušnosti zákonů a obřadů evangelia

4. Věříme, že prvními zásadami a obřady evangelia jsou: za prvé: víra v Pána Ježíše Krista; za druhé: pokání; za třetí: křest pohroužením pro odpuštění hříchů; za čtvrté: vkládání rukou pro dar Ducha Svatého.

5. Věříme, že člověk musí být povolán Bohem, prostřednictvím proroctví a vkládáním rukou těch, kteří k tomu mají pravomoc, aby mohl kázat evangelium a vykonávat jeho obřady.

6. Věříme v tutéž organizaci, která existovala v prvotní Církvi, jmenovitě v apoštoly, proroky, pastýře, učitele, evangelisty a tak dále.

7. Věříme v dar jazyků, proroctví, zjevení, vidění, uzdravování, vykládání jazyků a tak dále.

8. Věříme, že Bible je slovo Boží, pokud je přeložena správně; také věříme, že Kniha Mormon je slovo Boží.

9. Věříme všemu, co Bůh zjevil, všemu, co nyní zjevuje, a věříme, že ještě zjeví mnoho velkých a důležitých věcí týkajících se království Božího.

10. Věříme v doslovné shromáždění Izraele a ve znovuzřízení deseti kmenů; že Sion (Nový Jeruzalém) bude vybudován na americkém kontinentu; že Kristus bude vládnout osobně na zemi a že země bude obnovena a obdrží svou rajskou slávu.

11. Domáháme se základního práva uctívat Všemohoucího Boha podle příkazu svého vlastního svědomí a dopřáváme tak všem lidem totéž právo základní právo, nechť uctívají jakkoliv, kdekoliv nebo cokoliv chtějí.

12. Věříme, že jsme podřízeni králům, prezidentům, vladařům a veřejným zástupcům, že máme dodržovat, ctít a podporovat zákony.

13. Věříme, že máme být čestní, opravdoví, cudní, dobročinní a ctnostní a že máme prokazovat dobro všem lidem; vskutku můžeme říci, že se řídíme nabádáním Pavla - věříme všemu, všeho se nadějeme, mnohé jsme přečkali a doufáme, že budeme schopni přečkat vše. Je-li něco ctnostné, krásné, má-li to dobrou pověst nebo je-li to chvályhodné, pak o to usilujeme.

Toto vyznání víry je téměř totožné s vyznáními nejrůznějších křesťanských církví, ale jen na první pohled. Zkusme zajít pod povrch a podívat se na některé zvláštnosti jejich víry, které v tomto oficiálním vyznání vůbec nejsou zmíněny nebo pouze jemně naznačeny:

1) Americký nacionalismus

Kniha Moroni  si získává Američany především tím, že jim dodávala vědomí důležitosti jejich státu - Vzkříšený Kristus se zjevil v Americe, Indiáni jsou potomci izraelských kmenů, v USA bude jednou stát i Nový Jeruzalém a zakotvila do nebeského dění vymoženosti americké demokracie (např. o budoucnosti planety Země se v nebi rozhodovalo hlasováním).

2) Obřady a zasvěcování

Na světě je pouze 51 mormonských chrámů (nejbližší chrám pro české mormony je v německém Freibergu), kde probíhá zasvěcování členů, kteří mimo jiné obdrží Garmenty, zvláštní spodní prádlo, které má majitele uchránit před zlem a nemocemi. Obřadům křtu a zasvěcení se v chrámech dostává i mrtvým. Podle mormonské víry bude totiž každému dána po smrti ještě možnost stát se mormonem. K tomu, aby se jím stát mohl, je však potřeba, aby se někdo žijící za něho nechal pokřtít a zasvětit. K těmto obřadům je nutné znát data narození a smrti zemřelého. Proto mormoni platí za největší znalce rodokmenů, zkoumají archivy a matriky a vedou největší genealogický archiv na světě v Salt Lake City. Ke chrámovým obřadům je odepřen přístup těm, kdo nejsou mormony. Tyto rituály mají mnoho společných rysů s obřady svobodných zednářů, k nimž J. Smith s největší pravděpodobností patřil.

3) Manželství a mnohoženství

V chrámech uzavírají mormonští manželé také věčný sňatek, který je nutný pro vstup do třetího - nejvyššího - nebe. Mají naději, že tam se stanou bohy a budou plodit na některé z planet své duchovní děti. Manželská věrnost a rodinný život je v Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů opravdu velmi ceněna. V mormonských rodinách je všeobecně dodržovaným pravidlem, že rodina tráví alespoň jeden večer (pondělní) společně při hrách, četbě, zpěvu apod.

Zde bych opět rád nechal prostor samotným mormonům: " Všechny lidské bytosti - muži a ženy - jsou stvořeny podle obrazu Božího. Každý je milovaný duchovní syn nebo dcera nebeských rodičů a jako takový má každý božskou podstatu určení. Pohlaví je základní charakteristikou předpozemské, smrtelné a věčné totožnosti a účelu jednotlivce. V předpozemské říši duchovní synové a dcery znali Boha a uctívali ho jako svého Věčného Otce a přijali jeho plán, podle kterého jeho děti mohou obdržet hmotné tělo a získat pozemskou zkušenost, aby pokročily směrem k dokonalosti a nakonec naplnily své božské určení jako dědicové věčného života. Božský plán štěstí umožňuje, aby rodinné vztahy pokračovaly věčně, i za hrob. Posvátné obřady a smlouvy, které lze obdržet ve svatých, umožňují jedincům vrátit se do přítomnosti Boží a rodinám umožňují, aby byly sjednoceny na věčnost."

Mnohoženství u mormonů zpočátku existovalo pouze tajně a v nejužším okruhu kolem J. Smithe. Později bylo zjeveno, že tzv. vícenásobný sňatek má být praktikován všemi řádnými mormonskými muži, takže Smithův nástupce Brigham Young měl již 28 manželek. Příkaz polygamie (bez níž mormon nemohl dosáhnout nebe) platil po celý zbytek 19. století. Až v souvislosti s přijetím mormonského státu Utah do unie Spojených států v roce 1890 vydal prezident Wilford Woodruf na základě zjevení tzv. Manifesto, v němž mormonské učení i praxi mnohoženství odvolal.

4) Důraz na zdravý životní styl

Členové Církve dodržují zdravotní kodex, nazývaný Slovo moudrosti, tj. nekouří, nepijí alkohol, kávu, čaj a neužívají ostatní škodlivé látky.

5) Odmítavý postoj ke všem křesťanským církvím

Samotný J. Smith ve svých vzpomínkách na setkání s andělem Moronim píše: "Bylo mi odpověděno, že se nemám připojiti k žádné, neboť jsou všechny na omylu a bytost, která ke mně promluvila, pravila, že všechna jejich vyznání jsou v jejich očích hrozná, že všichni jejich učitelé hlásají falešné nauky, "blíží se ke mně ústy svými, ale jejich srdce jsou vzdálená, učí přikázání lidská, mají zdání Boží milosti, ale sílu Jeho popírají..." Opět mi zakázal připojiti se k některé z nich." Myslím si, že takovýto absolutně odmítavý postoj vůči všem křesťanským církvím je také znakem sekty.

Závěr

Jak už jsem v této práci mnohokrát řekl, Mormoni v mnoha oblastech jsou velmi pododobní křesťanské církvi, ale ve skutečnosti to tak není. Jejich "církev" má mnoho znaků sekty - velmi odmítavý a oddělující se postoj vůči všem, tajemné a okultní obřady, které jsou určeny pouze zasvěeným, atd. Ale pro mě, jakožto křesťana,  je nejdůležitější, že jejich víra je postavena především na plnění příkazů a zákazů a zcela opomíjí osobní vztah se Stvořitelem a důraz na spasení pouze z milosti a skrze víru, což jsou podle mne základní atributy opravdové křesťanské církve.

 

15. června 2003 - VOŠSP Předmět: Křesťanská etika - Církev Ježíše Krista posledních dnů (Mormoni)